Skip to main content

#Klimastreik am 20. September: Zusammen mit Fridays for Future auf die Straße!

Za klimat i sprawiedliwość!

Energia odnawialna zamiast szczelinowania hydraulicznego, węgla i energii jądrowej!

Ogromne pożary lasów we Francji, katastrofalna susza we Włoszech, rekordowe upały w Niemczech – kryzys klimatyczny zbliża się wielkimi krokami. Coraz więcej ludzi na całym świecie cierpi z powodu skutków globalnego ocieplenia. Wiele gatunków zwierząt wymiera, rolnictwo i produkcja żywności stają się coraz trudniejsze z powodu ekstremalnej pogody. Jeśli nie uda się ograniczyć globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia, istnieje ryzyko katastrofy klimatycznej, której nie da się już powstrzymać.

Oficjalnie koalicja zielono-czerwono-żółta w Niemczech chce przestrzegać limitu 1,5 stopnia, ale obecne plany są niewystarczające. Rząd Niemiec przesunął natychmiastowy program ochrony klimatu. Jeśli chodzi o ruch drogowy, FDP blokuje ważne środki – od ograniczenia prędkości po ograniczenie dotacji niszczących klimat. A samozwańczy „kanclerz klimatu” Olaf Scholz nadal inwestuje w paliwa kopalne.

Jednocześnie mści się polityka ostatnich lat, kiedy to rządy różnych krajów opóźniły transformację energetyczną i uzależniły nas od rosyjskiego importu energii. W wyniku łamiącej prawo międzynarodowe agresji Rosji na Ukrainę, eksplodują ceny energii i rośnie inflacja. Wiele osób z trudem opłaca rachunki za gaz, coraz wyższe ceny żywności i czynsz.

Teraz część rządu i opozycji  staje w obronie odwiecznych niszczycieli klimatu : szczelinowanie hydrauliczne, węgiel i energia jądrowa mają zastąpić rosyjski gaz i obniżyć ceny energii. Ochrona klimatu i sprawiedliwość społeczna znalazły się nagle w opozycji. Nie pozwolimy na to!

Teraz koalicja niemieckich partii rządzących musi podjąć środki zaradcze: dla konsekwentnej ochrony klimatu oraz większej społecznej i globalnej sprawiedliwości wyjdziemy na ulice w piątek 23 września razem z Fridays for Future. Żądamy od rządu federalnego...

  • … konsekwentnego wycofywania z obiegu węgla, gazu, ropy i energii jądrowej: aby to osiągnąć, musimy korzystać z odnawialnych źródeł energii znacznie szybciej i bardziej konsekwentnie niż dotychczas, a jednocześnie w sposób przyjazny dla środowiska. Jednocześnie potrzebne są znacznie większe wysiłki, aby oszczędzać energię i konsekwentnie przechodzić na bezemisyjne dostawy energii cieplnej.
  •  ... zasadniczego zwrotu w logistyce transportu. Szkodliwe dla klimatu dotacje, takie jak dotacje na olej napędowy i samochody służbowe, muszą zostać zlikwidowane. Zamiast inwestować miliardy w nowe drogi, dotowane powinny być atrakcyjne i przystępne cenowo usługi autobusowe i kolejowe oraz infrastruktura rowerowa.
  • ... wystarczająco wysokich sum na trzeci pakiet pomocy, aby pomóc osobom o niskich dochodach. Jednocześnie rząd nie może nas teraz tak wykończyć finansowo, że wpadniemy w kryzys. Musi zapewnić pieniądze na przyszłe inwestycje poprzez pożyczki i wysokie podatki od nadwyżki zysków korporacji oraz wysokich dochodów i aktywów.
  • … znacznie większego wsparcia w przezwyciężaniu kryzysu klimatycznego dla krajów Globalnego Południa, które najbardziej cierpią z powodu ocieplenia. Na kolejnym szczycie klimatycznym Niemcy muszą opowiedzieć się za międzynarodowym mechanizmem finansowania szkód klimatycznych

Zamiast szczelinowania hydraulicznego, wydobycia węgla i energii jądrowej stawiamy na energię odnawialną, wydajność energetyczną i oszczędność energii, a także na ochronę klimatu doprowadzającą do sprawiedliwości społecznej. Wyjdź na ulicę w piątek 23 września i weź udział w globalnym strajku klimatycznym  Fridays for Future.

#FridaysForFuture
#Klimastreik
#PeopleNotProfit

 

© Björn Obmann / BUNDJugend Berlin