Skip to main content

#Klimastreik am 20. September: Zusammen mit Fridays for Future auf die Straße!

İklim için ve Adalet İçin!

Kömür, nükleer ve hidrolik kırma yerine yenilenebilir enerji!

Fransadaki durdurulamayan orman yangınlarından İtalyadaki kuraklık felaketlerine, Almanya’daki rekor sıcaklıklara – iklim krizi son hızla bize doğru geliyor. Bu krizin sonuçları, giderek dünyanın her yerinde daha fazla insana zarar veriyor. Hayvan türleri yok oluyor, aşırı hava olayları nedeniyle gıda üretimi ve tarım zorlaşıyor. Küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamayı başaramazsak, iklim felaketini durdurmamız artık mümkün olmayacak.

Mevcut koalisyon hükümeti 1,5 derece hedefini kağıt üzerinde destekliyor, ama şu andaki uygulamalar asla yeterli değil. Koalisyon acil iklim koruma programını askıya aldı. FDP hız sınırlarından iklime zarar veren teşviklerin kaldırılmasına kadar ulaşım sektöründeki pek çok kritik önlemin uygulanmasına engel oluyor. Bir taraftan da kendini “iklim şansölyesi” ilan eden Olaf Scholz fosil yakıt yatırımlarına destek vermeye devam ediyor. 

Ayrıca, bir önceki hükümetlerin enerji dönüşümünü inanılmaz ölçüde geciktirmesinin ve enerjide Rus ithalatına bağımlılık yaratmasının etkilerini de hissediyoruz. Rusya’nın Ukrayna'ya açtığı, uluslararası hukuka aykırı ve saldırgan savaş enerji fiyatlarını ve enflasyonu son hızla artırıyor. Pek çok vatandaş doğalgaz faturalarını, artan kirasını ve gıda masraflarını ödemekte zorlanıyor.

Şimdi ise hükümetin bazı kesimleri ve muhalefet eski iklim zararlılarını yeniden gündeme getirmek istiyor: hidrolik kırma, kömür ve nükleer enerjinin Rusya'dan gelen doğal gazın yerine geçmesini ve enerji fiyatlarını düşürmesini bekliyorlar. İklimi korumak ve sosyal adalet birbirinin düşmanı gibi gösteriliyor. Buna izin vermeyeceğiz!

Trafik lambası koalisyonu harekete geçmeli: hem iklimin korunması hem de sosyal ve küresel adaletin artırılması için 23 Eylül Cuma günü Fridays for Future ile omuz omuza sokakları dolduracağız. Fedaral hükümetten taleplerimiz şöyle…

  • …kömür, gaz, petrol ve nükleer enerji aşamalı olarak kaldırılmalı: bunu başarmak için yenilenebilir enerjiye olan eskisinden daha hızlı ve daha tutarlı şekilde odaklanmalı ve çevre dostu kalmaya devam etmeliyiz. Aynı zamanda enerji tasarrufu için daha fazla çaba göstermemiz ve emisyon yaratmayan ısıtma sistemlerine geçmemiz gerekiyor.

  • …ulaştırma politikasında ciddi bir reform yapılmalı. Motorin ve şirket arabaları gibi iklime zararlı sübvansiyonlar artık sona erdirilmeli. Yeni yollara milyarlarca yatırım yapmak yerine, bu paranın çekici ve uygun fiyatlı otobüs ve tren hizmetlerine ve iyi bir bisiklet altyapısına aktarılması gerekiyor.

  • ….düşük gelirli hanelere destek olmak amacıyla üçüncü bir destek paketine yeterli  miktarda para aktarılmalı. Şimdi hükümetin tasarruf etme zamanı değil, bu sadece krizi büyütüyor. Krediler vererek ve şirketlerin aşırı karlarından, yüksek gelir gruplarından ve servet üzerinden vergi alarak gelecekteki yatırımlar için kaynak sağlamalı.   

  • Küresel ısınmadan en çok zarar görenler olarak Küresel Güney ülkelerine iklim krizinin aşılmasında çok daha fazla destek verilmeli. Bir sonraki iklim zirvesinde Almanya, iklimden doğan zararları finanse etmek üzere uluslararası bir mekanizma kurulmasını savunmalı.

Kömür, nükleer enerji ve hidrolik kırmaya karşı yenilenebilir enerji kaynaklarını, enerji verimliliğini, enerji tasarrufunu ve sosyal açıdan adaletli iklim korumasını destekliyoruz. 23 Eylül Cuma günü sen de bize katıl ve Fridays for Future tarafından düzenlenen dünya çapındaki iklim grevinin bir parçası ol.

#FridaysForFuture
#Klimastreik
#PeopleNotProfit

 

© Björn Obmann / BUNDJugend Berlin